Kilka słów o separatorach tłuszczu

Separatory tłuszczu to urządzenia, które zgodnie z przepisami powinny być zastosowane wszędzie tam, gdzie wywarzane są ścieki zawierające dużą ilość tłuszczu.

Czym są tłuszcze w ściekach?

Tłuszcze w ściekach powodują nie tylko problemy w samej kanalizacji, ale mają negatywny wpływ na środowisko. Efekt gnilny, który zachodzi w rurach powoduje szybszą korozję elementów żeliwnych i stalowych. Ponadto tłuszcze takie mogą zarastać i zmniejszać prześwit w kanalizacji. To z kolei powoduje narastanie problemu, gdyż wewnątrz zalegają włosy, papier i resztki jedzenia. Takie zatory rozrastają się i z czasem stają się niemożliwe do usunięcia bez zastosowania profesjonalnych rozwiązań.

Zatory z tłuszczu w oczyszczalniach

Oczyszczalnie ścieków są wyjątkowo narażone na negatywne działanie tłuszczu. Zwiększają one bowiem zużycie tlenu, co powoduje utrudniony proces naturalnego oczyszczania. Konieczne w tym przypadku jest dodatkowe napowietrzanie.

Gdzie najczęściej pojawia się problem?

Miejsca wyjątkowo narażone na zgubne działanie tłuszczu to:
– ubojnie;
– rzeźnie;
– mleczarnie;
– olejarnie;
– wytwórnie margaryn;
– fabryki mydła;
– producenci chipsów i orzeszków;
– restauracje;
– stołówki;
– bary;
– smażalnie ryb;
– kuchnie przemysłowe;

Rozwiązanie problemu – separator tłuszczu

Separator tłuszczu (https://www.gastropuls.pl/separatory-tluszczu) to idealne rozwiązanie problemu. Takie zbiorniki do spowolnienia przepływu ścieków sprawdzają się w 100 procentach. Głównie utrudniają tłuszczom przedostanie się wgłąb instalacji. To właśnie dzięki separatorowi tłuszczu kanalizacja jest odpowiednio chroniona przed negatywnym wpływem procesu gnilnego substancji.