Jak dbać o naczynia kuchenne?

Wybranie porządnych naczyń kuchennych to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby odpowiednio się z nimi obchodzić i umiejętnie je czyścić. Niestety nawet najlepsze jakościowo naczynia do kuchni, mogą odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie, gdy nie zadba się o nie.

Jak dbać o naczynia ze stali nierdzewnej?

Jeżeli chodzi o popularne naczynia do kuchni ze stali nierdzewnej to pamiętać należy o tym, aby przed pierwszym użyciem dokładnie umyć je w ciepłej wodzie z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń. Po wysuszeniu garnków należy je starannie natłuścić oliwą albo specjalnym olejkiem. Przed przystąpieniem do gotowania garnek należy oczywiście ustawić centralnie na źródle ciepła. Dużym błędem jest rozgrzewanie nadmiernie pustych naczyń kuchennych. Bardzo ważne jest również to, aby sól dodawać dopiero po zagotowaniu się wody. Jeżeli sól wsypie się zbyt szybko, to niestety mogą pojawić się plamy.

Jak czyścić naczynia ze stali nierdzewnej?

Aby wydłużyć żywotność i zachować funkcjonalność po każdym użyciu naczynia do kuchni należy umyć je w ciepłej wodzie. Całkowicie zrezygnować należy ze środków żrących, skrobaków oraz drucianych szczotek. Przypalone resztki jedzenia przed umyciem należy odmoczyć w wodzie, dzięki czemu czyszczenie nie będzie tak wielkim wyzwaniem. Aby pozbyć się plam i zacieków po każdym myciu należy dokładnie wytrzeć garnek miękką ścierką.

Cenne wskazówki

Naczynia gastronomiczne ze stali nierdzewnej charakteryzują się tym, że zaraz po gotowaniu na ich dnie mogą pojawić się plamy różnych kolorów. Warto wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to wada fabryczna naczyń. Nieprzyjemne dla oka plamy wynikają z osadzania się składników mineralnych, które zawarte są w wodzie. Plamy na szczęście nie są szkodliwe i bardzo szybko można je usunąć. W zadaniu tym pomóc może ciepła woda z dodatkiem octu. Naczynia kuchenne ze stali nierdzewnej można także czyścić za pomocą kwasku cytrynowego oraz profesjonalnych środków do czyszczenia stali nierdzewnej.

Źródło: sklep Technica