Rodzaje wałków do ciasta

stojak-na-walek-do-ciasta

Wałkiem do ciasta najpowszechniej spotykanym w polskich kuchniach jest model drewniany. Jest to z pewnością akcesorium posiadające wiele zalet. Warto jednak wiedzieć, że w sklepach odnaleźć można wałki do ciasta wykonane z innych materiałów. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje?

Alternatywne rozwiązania

Wałek do ciasta wykonany z drewna to sprawdzony i lubiany wybór. Producenci stworzyli jednak jego alternatywne wersje, które mogą ułatwić pracę w kuchni. Pośród nich odnaleźć można:

stojak-na-walek-do-ciasta
  • modele silikonowe
  • akcesoria z tworzywa sztucznego
  • wałki stalowe.
    Zaletą wszystkich powyższych jest to, że bez problemu mogą być myte w zmywarce. Wykorzystane materiały nie nasiąkają zapachami i nie ulegają odbarwieniom. Stalowe egzemplarze wykorzystywane są zazwyczaj w profesjonalnych kuchniach. Pokryte specjalną powłoką, chronią przed przywieraniem ciasta. Również silikonowy egzemplarz charakteryzuje stopień przywierania mniejszy niż w przypadku drewnianych wałków. Wałeczek do ciasta z tworzywa sztucznego charakteryzuje lekkość i łatwość użycia. Dostępny w wielu kolorach może zachęcić dzieci do pomocy przy szykowaniu wypieków.

Jaki wałek wybrać

Modele silikonowe i z tworzyw sztucznych to dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują lekkich, łatwych w użyciu akcesoriów. Można je również dopasować kolorystycznie do wystroju kuchni. Stalowy egzemplarz przyda się w miejscach wymagających szczególnej sterylności. Drewniane wałki trzeba wprawdzie myć ręcznie i podsypywać mąką. Są jednak wykonane z naturalnych, ekologicznych tworzyw. Drewno posiada właściwości antybakteryjne, dlatego takie akcesoria również są świetnym wyborem.

Odpowiedni dobór wałka do ciasta będzie obfitował w korzyści. Uprzyjemni przygotowywanie jedzenia zarówno osobom gotującym na co dzień, jak i przy wyjątkowych okazjach.