Waza na zupę – jak wybrać?

waza na zupę

Wybór wazy na zupę nie jest wbrew pozorom zadaniem prostym, ponieważ należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Istotny są bowiem kształt wazy, jej wielkość, a także tworzywo, z jakiego jest ona wykonana oraz kolorystyka samego naczynia. W poniższym, krótkim poradniku można dowiedzieć się, jak wybrać odpowiednią wazę, która będzie spełniać wszystkie wymagania.

Kształt wazy

Waza na zupę może mieć różne kształty. Do jednych z najpopularniejszych zaliczyć można wazy okrągłe. Często, jednakże w sklepach można spotkać wazy o kształcie kwadratowym, podłużnym lub owalnym. Wazę najlepiej jest dobrać, biorąc pod uwagę kształt serwisu stołowego, tak, aby była ona spójna z resztą zastawy.

Wielkość wazy

Wielkość to również bardzo ważny aspekt. W przypadku, gdy domownicy często organizują przyjęcia dla dużej liczby gości, należy raczej skusić się na wybór większej wazy na zupę. Jeżeli jednak ma ona służyć tylko do domowych obiadów, wystarczy waza o nieco mniejszej, bardziej poręcznej wielkości.

Tworzywo oraz kolor wazy

Najpopularniejszym obecnie, jak i w przeszłości, tworzywem, które w wykorzystuje się do tworzenia waz, jest porcelana. Trudno taką wazę uszkodzić, a ponadto łatwo ją też czyścić.

Jeżeli zaś chodzi o kolor, tutaj zdecydowanie króluje biel. Ostatnio modny jest też błękit, brąz oraz srebro. Wazy często ozdabia się różnymi wzorami, wśród których dominuje tematyka rustykalna. Niekiedy są one też zdobione różnymi pejzażami bądź liniami albo kształtami geometrycznymi.

Podsumowanie

Chcąc zatem zakupić wazę na zupę, należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę następujące aspekty, a wtedy waza z pewnością spełni pokładane w niej oczekiwania oraz sprawi, że będzie można korzystać z niej przez bardzo długie lata. Aspekty te to:

  • kształt wazy
  • wielkość wazy
  • tworzywo oraz kolor wazy