Czy słyszałeś o rantach cukierniczych?

Przyrządzanie ciast jest sztuką, w której prawdziwi mistrzowie cukiernictwa trenują się całe życie. Nie tylko jednak odpowiednie umiejętności są potrzebne, by spod ręki wprawnego cukiernika wychodziły słodkie cuda. Niezwykle ważne jest również właściwy sprzęt i jego odpowiednie wykorzystanie.

Dla cukiernika jednym z najważniejszych narzędzi są blachy do pieczenia. A może da się zastąpić wiele zajmujących dużo miejsca i niewygodnych blach tylko jednym akcesorium? Tu z pomocą przychodzą ranty cukiernicze.

Czym jest rant cukierniczy?

Ten gadżet z pewnością ułatwi życie każdemu cukiernikowi – zarówno początkującemu adeptowi tej kulinarnej sztuki, jak i doświadczonemu mistrzowi w przyrządzaniu różnych wypieków. Jest to po prostu kawałek podłużnej blachy, którą można składać i formować w różne kształty. Pozwala on zastąpić wiele blach o różnych wymiarach za pomocą tylko jednego akcesorium.

Jego użycie jest bardzo proste – wystarczy ułożyć rant w pożądany kształt (np. okrągły), położyć go na płaskiej blaszce – na pergaminie do pieczenia – i wlać ciasto do środka. Wysokość produktu pozwala na pieczenie ciast o rozmiarach nawet kilkunastu centymetrów wzwyż.

Do czego jeszcze można używać takich produktów?

Wykorzystanie rantów cukierniczych nie ogranicza się tylko to pieczenia ciast. Pozwalają one również na bardzo wygodne składanie już upieczonych i pociętych na kawałki biszkoptów przekładanych różnymi masami.

Kształt rantu gwarantuje równe i symetryczne złożenie tortu, który następnie można poddawać dalszej obróbce.