Dlaczego kocioł warzelny powinien mieć płaszcz wodny?

kociolek-do-zupy-excellent-8l

W gastronomii nic nie może się zmarnować. Każdy, kto profesjonalnie przygotowuje potrawy wie, że w tej branży nie ma czasu na pomyłki, zaniedbania i awarie. Dlatego tak ważne jest, aby kotły warzelne – będące przecież „sercem” kuchni – pracowały w sposób efektywny i wydajny.

Co musi mieć typowy kocioł warzelny?

Konstrukcja kotła warzelnego jest bardzo prosta. Jest to po prostu duży pojemnik na jedzenie, w którym jednocześnie można przygotować np. zupę w ilości aż 10 – 15 litrów. Tak duża ilość przygotowanych posiłków wiąże się z koniecznością zadbania o prawidłowy proces przygotowania dań. Aby tak było, konieczna jest nie tylko odpowiednia technika gotowania. Istotne jest również to, aby kocioł warzelny do gotowania posiadał odpowiednią konstrukcję.

Budowa kotła warzelnego

Dobrze zaprojektowany kocioł powinien uwzględniać działanie wysokich temperatur na poszczególne elementy grzejne. Dlatego spora część tychże kotłów wyposażona jest w płaszcz wodny, który ogranicza ryzyko przypalenia jedzenia. Każdy, kto choć raz gotował mleko wie, że najlepiej podgrzewać je w naczyniu o podwójnym dnie, wewnątrz którego znajduje się gorąca ciecz. Dzięki temu ryzyko przypalenia mleka jest zerowe, co oczywiście przekłada się na jego jakość i smak.

Jak doprowadzić ciepłą wodę do kotła warzelnego?

Z reguły kotły warzelne gastronomiczne z podwójnym dnem (zobacz tutaj) mogą być zasilane w wodę na dwa różne sposoby. Można do nich wlewać ciecz zimną, która – w toku grzania – będzie się z wolna rozgrzewać. Niestety, takie rozwiązanie znacznie wydłuża czas przygotowania potraw. Dużo lepszą metodą jest zalanie dna wodą gorącą, dzięki której proces gotowania jest efektywniejszy. Ma to szczególne znaczenie w gastronomii, w której liczy się przecież każda minuta. Dlatego część kotłów jest wyposażona w złącze ciepłej i zimnej wody.

Podwójne dno to rozwiązanie, które w kuchni jest stosowane bardzo często. I choć ma ono pewne wady, to z punktu widzenia osób przygotowujących dania jest ono niezwykle funkcjonalne i wręcz niezbędne.