Krajalnica – dokonaj dobrego wyboru

Nie ma możliwości, aby jakikolwiek lokal gastronomiczny poradził sobie bez krajalnicy gastronomicznej. Jest to bardzo ważny element wyposażenia nie tylko firm cateringowych, gastronomicznych, ale też wyposażenia sklepu z wędlinami.

Czym jest krajalnica?

Krajalnica gastronomiczna to nic innego jak urządzenie gastronomiczne. W jej skład wchodzą trzy podstawowe części. Zalicza się do nich m.in. obudowę, czyli tzw. korpus. Bierze się również pod uwagę nóż obrotowy oraz prowadnica, czyli tzw. podajnik. Rynek pełen jest różnego rodzaju krajalnic. Są te oferowane do domów i te gastronomiczne. Te pierwsze zdecydowanie nie sprawdzą się w miejscu, gdzie naprawdę dużo trzeba ciąć na plasterki. Niestety jakość ich wykonania jest zdecydowanie niższa, aniżeli tych gastronomicznych. W związku z tym mają również zdecydowanie krótszą żywotność.

Dobór krajalnicy

Wybór krajalnicy dla gastronomii w dedykowanych sklepach jak gastropuls.pl powinien się rozpocząć od określenia do czego będzie ona użytkowana. Czy ma to być krajalnica służąca do krojenia sera, wędlin, czy też chleba. Są również produkty uniwersalne. Za nie jednak trzeba nieco więcej zapłacić. Z dobrych firm, które oferują sprzęt na wysokim poziomie, wymieniane są zazwyczaj te włoskie oraz niektóre polskie. Cena ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na jakość wykorzystywanych materiałów. Stąd też, ktoś kto chce doposażyć firmę cateringową, nie powinien decydować się na tanią krajalnicę. Niestety może się ona bardzo szybko zepsuć. Warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa podstawowe elementy. Należą do nich nóż i podajnik. Są to elementy ruchome, które pracują bez ustanku. Tym samym więc ich eksploatacja następuje szybciej.

Jakość materiałów ma znacznie

W zależności od tego, do czego będzie stosowana krajalnica, wyróżnia się kilka podstawowych materiałów, dzięki którym jej żywotność będzie zwiększona. W przypadku tych służących do krojenia sera istotne jest stosowanie teflonu we wszystkich powłokach. W ten sposób krojenie takiego produktu będzie o wiele łatwiejsze. Jeżeli zaś chodzi o krojenie wędlin, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się tytan lub stal węglowa, która pokryta będzie teflonem. Niektóre elementy, zwłaszcza te gdzie krajalnica styka się z jedzeniem, powinny być wykonane z metalu określonej klasy.

Co można wyregulować?

Otrzymując nową krajalnicę warto zwrócić uwagę, przede wszystkim, na możliwości wyregulowania jej. Każda krajalnica powinna mieć możliwość regulacji grubości plastrów danego produktu. Klienci, zwłaszcza ci w sklepach gastronomicznych, zwracają na to uwagę. W standardowej krajalnicy zakres grubości plastrów mieści się od 1 do nawet 16 mm. W niektórych przypadkach grubość może sięgać nawet 28mm. Taka grubość jest jednak rzadko stosowana, stąd też standardowe modele, jej po prostu nie posiadają. Oprócz regulacji grubości ważna jest również ta związana z szybkością krojenia. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadkach, wędliniarskich sklepów firmowych. Czeka w nich, zazwyczaj, spora kolejka klientów. W takich wypadkach szybkość również jest bardzo ważna.

Gastronomiczna krajalnica to zakup na lata. Powinien być dobrze przemyślany.