Patelnia gastronomiczna – podstawowe informacje

Bez względu na to, czy przygotowujemy jedzenie we własnej kuchni, czy w dużej restauracji lub małym lokalu gastronomicznym, zawsze potrzebne nam będą odpowiednie narzędzia i akcesoria. Jednym z najważniejszych dodatków jest bez wątpienia patelnia, która posiada szereg zastosowań pozwalających na przyrządzenie naprawdę ciekawych dań. Co warto wiedzieć o gastronomicznym modelu patelni i czym charakteryzuje się to niezwykłe naczynie?

Czym jest patelnia gastronomiczna?

Zdobywanie informacji na temat patelni gastronomicznych warto rozpocząć od zupełnych podstaw — czym one tak w ogóle są? Trudno bowiem zastanawiać się, jakie są zalety czy popularne modele, skoro nie będzie się wiedziało, z czym ma się tak właściwie do czynienia.

Patelnie to naczynia kuchenne, które wykorzystywane są w największym stopniu do smażenia potraw, lecz wprawny kucharz nie będzie miał także żadnych problemów, aby na patelni przeprowadzić duszenie.

Jak wygląda klasyczna patelnia kuchenna? Jest okrągła, płaska, a także charakteryzuje się grubszą ścianką boczną. Rzecz jasna wielkość patelni bywa różna i wynika po prostu z upodobań kucharza, a także tego, co będzie na niej przygotowywane.

Różne materiały wykonania

Wiedzieć trzeba, że nie wielkość czy kształt patelni odgrywa największą rolę, lecz to, z czego jest ona wykonana. Konkretny materiał wpływać bowiem będzie na charakterystykę patelni, czyli to, jak będzie się jej używało. Konkretne tworzywa inaczej się nagrzewają, wytrącają ciepło, a nawet mają inne właściwości ze strony przywierania potraw. Oczywiście cechują się także różną wytrzymałością.

Nie da się ukryć, że jedną z popularniejszych wersji jest patelnia teflonowa. Jest to tak naprawdę zwykła aluminiowa wersja, lecz pokryta warstwą teflonu, czyli substancją zapewniającą jej ochronę przed przywieraniem pokarmów. Jeśli zechcemy zakupić taką wersję, bardzo ważne jest to, aby wybierać jedynie modele z oryginalnym teflonem.

Oczywiście patelnia teflonowa nie jest jedynym rozwiązaniem, które chroni przed przywieraniem. Inną ciekawą propozycją jest odmiana ceramiczna. W odróżnieniu od patelni teflonowej o wiele trudniej ją zarysować, a dodatkowo nagrzewa się ona do wyższych temperatur. Co ciekawe, takie patelnie są przeważnie dość głębokie, dzięki czemu charakteryzują się dużą uniwersalnością.

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o niezwykle mocnej, lecz jednocześnie bardzo ciężkiej patelni żeliwnej. Taka odmiana co prawda jest dość droga, lecz jednocześnie niezwykle trwała i może być bez większych problemów użytkowana nawet przez dziesięciolecia.

Typy patelni gastronomicznych

Wiedzieć musimy, że na rynku dostępne są zróżnicowane wersje patelni, przez co możliwe jest łatwe dopasowanie ich do konkretnego przeznaczenia. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy na jednej wersji równie wygodnie będzie się smażyło naleśniki i steki.

Z tego też właśnie powodu wyróżnia się patelnie grillowe, do ryb, naleśników, a także do paelli. Wybór jest naprawdę ogromny, więc każdy bez problemu dopasuje charakterystykę patelni pod swoje potrzeby.