Pojemniki na ciasto — rodzaje opakowań na żywność

Pojemniki na ciasto — rodzaje opakowań na żywność

Pojemnik na żywność to specjalny pojemnik, który służy do przechowywania, gotowania i zamrażania żywności oraz gotowych produktów kulinarnych. Dzięki szczelnej konstrukcji i pokrywie aromat i smak gotowanych potraw zostaje zachowany znacznie dłużej.

Rodzaje pojemników

Istnieje kilka rodzajów takich opakowań:

  • Ze zintegrowaną pompą, która jest zasilana elektrycznie i napędzana przyciskiem na pokrywie.
  • Z zewnętrzną pompą, która jest uruchamiana mechanicznie i przymocowana do pokrywy.
  • Bez pompy. Tutaj szczelność zapewniają specjalne zaciski, a powietrze jest wysysane ze zbiornika poprzez naciśnięcie palcem środka pokrywy. Są to najczęstsze i najbardziej przystępne przypadki.

Pojemniki na ciasto

Różnorodność pojemników na ciasto

  • Szklane. Są one uważane za dość uniwersalne i służą nie tylko do przechowywania żywności, ale także do przechowywania żywności w zamrażarkach lub odgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej. Powinny być przechowywane w ciemnym miejscu.
  • Ceramiczne. Pojemniki te pokryte są specjalną warstwą ceramiczną. Są nieprzezroczyste i nie przepuszczają promieni UV. Można w nich przechowywać artykuły sypkie, takie jak płatki śniadaniowe, suszone owoce, makarony, sól czy cukier granulowany. Są one bardzo cenione, ponieważ na ich powierzchni można łatwo oznaczyć nazwę zawartości. Takich naczyń nie należy jednak stawiać na ogniu ani w kuchence mikrofalowej.
  • Emaliowane naczynia. Służy do przechowywania wyłącznie w lodówce. Pokrywa wykonana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego i powinna być zawsze szczelnie zamknięta. Nie należy podgrzewać żywności w tych pojemnikach na kuchence gazowej lub elektrycznej.
  • Pojemniki na ciasto z polmarkus. Szczególnie powszechne, ponieważ są bardzo przystępne cenowo. Wykonane są z polistyrenu lub polipropylenu. Plastikowe pudełka na ciasto można wykorzystać do zamrażania lub podgrzewania żywności. Materiał, z którego wykonane są takie pojemniki, jest dość elastyczny i nie można go uszkodzić. Takie pojemniki są bardzo łatwe w transporcie. Ponadto pojemniki plastikowe są bardzo trwałe.